בעזרת ה' יתברך

בית חגלה על פני יריחו
ברוכים הבעים לבית חגלה על פני יריחו
התמונה הקודמת  מצגת התמונה הבאה
מוצרי בית חגלה

ארנה קובוס מציגה את מוצרי
המשק של בית חגלה על פני יריחו - קרא עוד

למה בית חגלה?

Jericho בית חגלה

בית חגלה מהווה ושומרת הסף לעיר יריחו, אותה יש לנחל ברוח הקדושה. בית חגלה יושבת על מקום ההכנה לפני קיום מצוות ירושת הארץ. יהי רצון שנזכה להכין צבור לרשת את הארץ בקדושה.

מקום מיוחד

שרידי בית חגלה המקראית
שרידי בית חגלה המקראית, כמה מאות מטרים צפונית לבית חגלה

חגלה היא עיר מקראית המוזכרת בספר יהושע בחלוקת הנחלות (פרק ט"ו פסוק ו', ופרק י"ח פסוק י"ט). היא מציינת את הגבול בין שבטי יהודה ובנימין. היא מצוינת פעם שניה כאחת מערי בנימין, יחד עם יריחו ובית אל (פרק י"ח פסוק כ"א).

המקום נקרא על שם חגלה, אחת מבנות צלופחד, הבנות שיותר מכולם נלחמו עבור ירושת הארץ. בנות צלופחד שייכות למנשה שגובל בבנימין. מסתתר כאן אולי סיפור בקשר לחגלה שהתקשרה למקום הזה.

קרא על בית חגלה המקראית 


המרכז המבקרים של יריחו

מרכז המבקרים של יריחו בבית חגלה
מרכז המבקרים של יריחו בבית חגלה

קרא על האתרים של יריחו 


בית מדדרש

לימוד חודשי בבית חגלה על פני יריחו
לימוד חודשי בבית חגלה

צפה בשיעורי תורה בבית חגלה 


משק ואירוח

 • בבית חגלה יש מבנה לאירוח למתנדבים או לאורחים. שם גם בית האריזה של מוצרי המשק ווהחנות האורגנית. מסתבר שיש לנו את שמן הזית הטוב בעולם בחמיצות 0.3, שמן אורגני ממש מתוק. יש אישור מ-אגריור המפקח על הגידול האורגני.
 • יש אפשרות לערוך שמחות משפחתיות עם סעודה , לינה וסיור. אפילו חתונה בנקודת התצפית. יישרנו כביש הגעה ישיר.
שטלים חדשים בשדות בית חגלה
שטלים חדשים בשדות בית חגלה

בקרו בחנות המשק 


בית מרפא

הרפואה הטבעית של ארנה קובוס בבית חגלה על פני יריחו
 • בית מרפא לאורך חיים טבעי ובריא בהדרכתה של ארנה קובוס.
 • בקריאת מפות שונות בגוף כולל עיניים וצפורניים ועוד, בטיפול אנרגטי, טיפול תזונתי , טיפול בצמחי מרפא ויעוץ רוחני, טיפול בהעברת אנרגטיות, טיפול בלחיצות אנרגטיות מכף רגל ועד הגולגולת.

קרא עוד 


שותפות

Shofar So Great - תערוכה וחנות השופרות בבית חגלה על פני יריחו
תערוכה וחנות השופרות בבית חגלה
 • בשנת 2016, רוברט וינגר עלה לארץ מארצות הברית, ובא לגור בבית חגלה. הוא מומחה לשופרות ובעל תוקע מיומן.
 • רוברט בעל היוזמה של Shofar So Great, עם חזון של גאולה ושלום. כחלק מהיוזמה, הוא מקדם את בית חגלה ואת יריחו בעולם, וגם פתח תערוכה וחנות של שופרות בבית חגלה.

בקרו ב-Shofar So Great 


קהילה

 • מספר משפחות היקימו את ביתם בבית חגלה, והקימו קהילה צעירה, מגובשת, תורנית ואוהבת את ארץ ישראל.
ילדי קהילת בית חגלה בתצפית עם הזמר סיני תור
ילדי קהילת בית חגלה בתצפית עם הזמר סיני תור

קרא עוד 

מה חדש בבית חגלה? – אלול תש"פ

תמרים בבית חגלה על פני יריחו
תמרים מהמשק

מאת: ארנה קובוס

 • לא יאומן! החווה הקטנה ליד המדבר הפכה לנווה מדבר! איך? המחסומים הוסרו משום מה, אולי בזכות שהצטרפו עוד משפחות, אולי בזכות התערבות של אמנה, אולי בזכות אורי אריאל!? אבל קיבלתי הקצאת מים קולחים. השנה החלטתי להביא את המים אלי, החלטנו עם בעלי יוסף ללכת על ההשקעה והבאנו את המים, ושתלנו תמרים, והשנה הוספתי עוד, וגידרתי את הכל. לא יאומן...יש חווה.
 • לידה יש 16 משפחות כבר, שיתרבו עוד הקיץ.
 • ואז בגלל הנגיף ששום קבוצה לא באה לבקר השנה, החלטנו שזה זמן פיתוח ובנינו בית אריזה חדש ומרכז מבקרים קטן, שיספר את ספור הפלא בארץ הברית זו גילגל המקראית.
 • עכשיו כל מבקר יכול לבוא ליהנות, מפינת החי, ומן השדות והבתים האקולוגים – שלושה בתי בוץ, שלושה בתי עץ, ובית אבן בנקודת התצפית. לכולם יש שמות של ידידי המקום: גרו וברונו, אסתר, ורחל לאה, יהודית, ישראל ואריאל, וגדי.
 • החודש יתחיל קטיף הרימונים וכבר מתחיל הגדיד, והזיתים לא מאחרים להשחיר...הרבה עבודה. כל מי שרוצה לבוא לתת יד ברוך יהיה.
 • הכי חשוב! יש חנות למשק, הנמצא במרכז המבקרים. תיהנו מן התוצרת המיוחדת, שמן הזית, התמרים והרימונים , ג'ילי האלוורה, והספרים.
 • כמובן שאתם מוזמנים לטייל אתנו ביריחו, או רק להתפלל, לפי המצב, ולהכיר את הגילגל בארץ ההבטחה
 • בשבח לאל והודיה. אתם מוזמנים.

מארחת מקימת המקום, ארנה קובוס

תולדות ההתיישבות ביריחו ובבית חוגלה

מאת: ארנה קובוס

עד שנת 1993, פעלה ביריחו ישיבה בראשותו של הרב חנן פורת בצבור גדול. מהסכמי אוסלו, הציבור הלך והתמעט. אז הקמנו את כולל "עטרת אליהו" בבית הכנסת העתיק שלום על ישראל, בראשותו של הרב יצחק גינזבורג, והרב בפועל היה הרב יוסי פלאי מיצהר. גם התלמידים באו מיצהר מדי יום ברכב פרטי, ושני מאבטחים בלבוש אזרחי.

בחשון תשע"א, ערבים שרפו את בית הכנסת אחרי שבתשרי שרפו את קבר יוסף. כך התחילה האינתיפאדה (9/2000). השלטונות לא נתנו ליהודים עוד לבקר בעיר. הקימנו עמותה בשם מורשת ותרבות ביריחו מתוך כוונה לא לעזוב את האזור. קיימנו שעורים, ואירועים במחסומי צה"ל במשך שנה וחצי. הצבא ויתר ונתנו לווי לפעילות וחזרנו לבתי כנסת שלום על ישראל, ולתל יריחו.

התחלנו לקיים שבתות מחוץ למחנה נועם בצד המערבי של יריחו, בקרבת מקום של בית הכנסת נערן. אחרי מאבק עיקש, במשך שנתיים, כולל הקפת הקבוצה במחבלים חמושים, קמה נקודת התיישבות בשם חוות האיקלום, היום מבואות יריחו.

אחרי הגירוש מיריחו, נדדנו עד שהמח"ט דאז נתן לי לשבת בהיאחזות אלישע, מערבית לכביש 90. שם ישבנו 7 חודשים.

גם מהיאחזות אלישע גורשנו, כי צה"ל ידע שהולכים למסור את השטח לערבים. כמחווה, המח"ט סיכם אתי, התיישבות בבית חגלה, בקצה הדרום מזרחי של יריחו, בלב הגילגל המקראית, מול הר נבו, המקום שבו בני ישראל חתמו ברית מילה עם אלוקה בזמן יהושע בן נון.

שם כל המשפחה, עם חברי הילדים, בנינו בתים, קיימנו פעילות ענפה, שיעורים ותפילות. השיגנו מים וחשמל ושתלנו עצים להפריית המדבר. נס ממש.

היום (אדר תש"פ), בית חגלה הוא משק חקלאי פורח, מרכז תיירותי קוסם, נקודת חסות ליריחו וסביבתה, והתיישבות מצטרפת של 11 משפחות בתוספת לאנשי החווה.

בחזרה ליריחו - מצגת

תולדות ההתיישבות סביב יריחו בימנו

קרא עוד על הימים הראשונים

סיפור מרגש

הספר אנשים מספרים על עצמם - חיים ולדר

הסיפור האמיתי "בודדים במדבר" מספר על קבוצת בחורים שמוצאת עצמה אבודה בכביש הביקעה, רבע שעה לפני כניסת השבת, ובתוך השממה, הם מגיעים למקום מסתורי ונטוש לכאורה...אבל זהו, שרק לכאורה.

המציאות תעמיד אותם בפני ההפתעה של חייהם...סיפור שלא שאכן התרחש.

הסיפור התפרסם ע"י הסופר חיים ולדר ברדיו קול חי ובספרו "אנשים מספרים על עצמם" כרך 10.

--:--
  

בית חגלה המקראית

מאת: ארנה קובוס

שרידי בית חגלה המקראית
שרידי בית חגלה המקראית, כמה מאות מטרים צפונית לבית חגלה של היום

עיר גבול בין השבטים

חגלה היא עיר מקראית המוזכרת בספר יהושע בחלוקת הנחלות (פרק י"ט, פסוק י"ח). היא מציינת את הגבול בין שבטי יהודה ובנימין. היא מצוינת פעם שניה כאחת מערי בנימין, יחד עם בית אל.

מצאנו שם חרסים עתיקים. יש שם חפירות מעניינות מאוד. ביניהן שפה מאבן מעוגלת בפינות, מאגר מים ענק שמור היטב.

במקום יש גן ענק של תמרים , עונג גן עדן. . מקביל לעין חוגלה יש את נחל נוחיל. גם שם נווה עם כוכים של מנזר חצובים באבן טיט. יש מה לראות. תענוג עולם הוא לעמוד ולהביט בבקעת יריחו, עריסת תולדות ישראל.

כיבוש הארץ על ידי יהושע בן נון

מכאן בני ישראל נכנסו לארץ, על פי הגבורה. בבקעת יריחו, נהר הירדן מחבר את ים כנרת (ים החיים, משם אנו שותים) לים המלח (ים המוות). אין נהר בעולם שמחבר את החיים למוות. גם מהמערב למזרח עומדים הרי החיים (ארץ ישראל עם תורה) מול הרי המוות (ארץ הטומאה- חיי הגויים, בלי תורה). בבמוי הטבעי מתרחשים תולדות עם ישראל. המקום הוא הנמוך ביותר בעולם. לפי ההלכה , בעל תפילה אמור לעמוד במקום הנמוך ביותר כדי להתפלל. "ממעקים קראתי" ככל שנמצאים נמוך יותר, קל יותר להינתק מן היצר ודבוק בעבודת ה' יתברך.

מקום ההתחלה בכל תקופה

כל תקופת התחלה וסוף בתולדות עם ישראל מתרחשת כאן. בסיום בית ראשון מלך צדקיהו בורח מן הארמון בירושלים, ליריחו, דרך תעלה סודית, ושם הכשדים במקרה תופסים אותו ומנקרים את עיניו, ומביאים אותו לגלות.

בסיום בית שני כאן מתרחשות כל הרחיצות של הורדוס (בארמונות הורדוס )ליד ואדי קלט.

עם תחילת בית שלישי רבי סולומון וחבורתו בהיותם יודעים שרק מיריחו יתחיל כבוש הארץ, משתדלים לקנות בכסף מלא שטחי יריחו מן הפאשה הטורקי. העיסקה לא יוצאת לפועל בגלל יהודים מלשינים. חבורתו של רבי סלומון מקימה את פתח תקוה במקום הנוכחי.

לפי הכתובים, הושע כותב "והקומותי את עמק עכור לפתח תקוה". אם עמק עכור הכוונה לוואדי קלט פתח תקוה הייתה צריכה להתקיים בדרומה של יריחו.

חוגלה נמצאת בדרך של בני ישראל לגילגל לכרות את הברית המחודשת. יכול להיות שגבעת הערלות נמצאת בקרבת מקום.

קרא עוד על בית חגלה המקראית 

קהילת בית חגלה - שיר

חגלה קסומה מזמרת: קליפ וידאו של זמרת חגלה היוצרת במקום.

דוד לביא ותמר פילוסוף - החולמים אחר השמש

שלום קהילה יקרה,

שמחה ונרגשת מאוד לשתף איתכם את השיר והקליפ החדש, ״החולמים אחר השמש״, שיצרתי יחד עם חברי דוד לביא, ואשר צולם פה בבית חגלה.

איך מגיעים

בית חגלה ממוקם בכביש 90 (כביש הבקעה) – 3 ק"מ צפונית מצומת בית הערבה (הישן). בית חגלה ממוקם סמוך לבסיס צה"ל "מחנה נבו", וכניסתו בצד ימין של השער הראשי של הבסיס.

 • ברכב פרטי, ניווט דרך מפות Google: לחץ כאן, או הקלד "מחנה נבו" באפליקציה.
 • ברכב פרטי, ניווט דרך Waze: לחץ כאן, או הקלד "בית חוגלה" (לשים לב חוגלה עם "ו") באפליקציה.
 • באוטובוס מהתחנה המרכזית של ירושלים:
  אגד מס' 961, 966, 967,
  או אגד תעבורה מס' 941, 943, 946.
  ירידה בתחנה "נבו" - תחנה מס' 61422 או 60782.

מפה גדולה