בעזרת ה' יתברך

בית חגלה על פני יריחו
ברוכים הבעים לבית חגלה על פני יריחו
התמונה הקודמת  מצגת התמונה הבאה
מוצרי בית חגלה

ארנה קובוס מציגה את מוצרי
המשק של בית חגלה על פני יריחו - קרא עוד

למה בית חגלה?

Jericho בית חגלה

בית חגלה מהווה ושומרת הסף לעיר יריחו, אותה יש לנחל ברוח הקדושה. בית חגלה יושבת על מקום ההכנה לפני קיום מצוות ירושת הארץ. יהי רצון שנזכה להכין צבור לרשת את הארץ בקדושה.

מקום מיוחד...

המקום נקרא על שם חגלה, אחת מבנות צלופחד, הבנות שיותר מכולם נלחמו עבור ירושת הארץ. בית חגלה מהווה גבול בין שבט בנימין לצפון ושבט יהודה לדרום. (ספר יהושע פרק יח). בנות צלופחד שייכות למנשה שגובל בבנימין. מסתתר כאן אולי סיפור בקשר לחגלה שהתקשרה למקום הזה.

קרא על בית חגלה המקראית 

המרכז המבקרים של יריחו

קרא עוד  

בית מדדרש

שיעורי תורה בבית חגלה

משק ואירוח

  • בבית חגלה יש מבנה לאירוח למתנדבים או לאורחים. שם גם בית האריזה של מוצרי המשק ווהחנות האורגנית. מסתבר שיש לנו את שמן הזית הטוב בעולם שמן הזית הטוב בעולם מבית חגלה על פני יריחו בחמיצות 0.3, שמן אורגני ממש מתוק. יש אישור מ-אגריור המפקח על הגידול האורגני.
  • יש אפשרות לערוך שמחות משפחתיות עם סעודה , לינה וסיור. אפילו חתונה בנקודת התצפית. יישרנו כביש הגעה ישיר.

בית מרפא

  • בית מרפא לאורך חיים טבעי ובריא בהדרכתה של ארנה קובוס.

קרא עוד  

קהילה

  • מספר משפחות היקימו את ביתם בבית חגלה, והקימו קהילה צעירה, מגובשת, תורנית ואוהבת את ארץ ישראל.

קרא עוד  

מה חדש בבית חגלה?

שטלים חדשים בבית חגלה על פני יריחו
שטלים חדשים בשדות בית חגלה

מאת: ארנה קובוס

  • אחרי כמעט שני עשורים של עבודה ויגיעה קשה, אנו זוכים היו זוכים היום לשנוי לטובה. לפני כחמש שנים, שותף רוברט שהוא עולה מארה"ב ובעל שופרות.
  • צירופה של תנועת ההתישבות "אמנה" הביאה 4 משפחות, שאומנם לא שותפות בעבודה אבל לנות במקום. "אמנה" שכרה וקנתה בתים. הגדלתי את המשק ושתלתי לראשונה תמרים.
  • ברוך השם, הצטרפו עוד משפחות, שהקימו קהילה צעירה, מגובשת, תורנית ואוהבת את ארץ ישראל - עמוד ה-Facebook של קהילת בית חגלה.
  • זכיתי להקצאת קרקע, ודברים קורים לטובה.
  • תנועת אמנה, שיכנעה את המועצה המקומית מגילות לחדש ולשקם את ישוב בית הערבה הישנה, ובכן זה קרה, בשם קדם ערבה. יש שם היום יותר מ-13 משפחות, ברובם מסורתיות.
  • עוד ישוב קם בסביבה. זו התקדמות אדירה!

מארחת מקימת המקום, ארנה קובוס

תולדות ההתיישבות בבית חוגלה

תולדות ההתיישבות סביב יריחו בימנו

מאמצי ההקמה ע”י משפחת קובוס

השלב הראשון – מחתימת הסכמי אוסלו עד למעבר למחנה נועם

עם חתימת הסכמי אוסלו ירדתי ליריחו יחד עם המוני עם ישראל המומה. לא יכולתי לתפוס איך מוסרים חבל ארץ כאשר בכל העולם נלחמים על הארץ. פגשתי את יואל אליצור אמרתי לו: אבל אפשר להמשיך לבוא להתפלל?

עוד

היה היה - סיפורים על חלוצי יריחו

בית חגלה נוסד בראש חודש מנחם אב תשס"א.

ההתיישבות בבית חוגלה החלה לאחר שמח"ט הבקעה לקח את ארנה קובוס ברכבו כדי לסלקנה מההיאחזות אלישע, שם הייתה שבעה חודשים.

ההיאחזות אלישע הוקמה לאחר שריפת בית הכנסת שלום על ישראל שביריחו בסוכות תשס"א, אחרי שבראש השנה ערבים שרפו את קבר יוסף. מח"ט הבקעה דאז נתן לארנה להיות בהיאחזות אלישע, כנראה כדי להקטין את הלחץ. היאחזות אלישע נמצאת רק 20 דקות רגלית מ בית הכנסת העתיק שלום על ישראל ביריחו.

עוד

הימים ראשונים בבית חוגלה

המאהל היה יפה היינו מרימים את היריעות ביום כדי שיכנס אור ובלילה היינו מורידים. אך בא הגשם. אותו חורף היה גשום ברוך ה', אך התרטבנו כמו ברווזים. כל הגג דלף מים, אני זוכרת את בני שמואל מסתתר מתחת לשולחן. אך המים נכנסים מכל צד. מתוך כך החלטנו שמחליפים את הגג לאישכורית. כך התחלנו לבנות את האוהל...

עוד

סיפור מרגש

הספר אנשים מספרים על עצמם - חיים ולדר

הסיפור האמיתי "בודדים במדבר" מספר על קבוצת בחורים שמוצאת עצמה אבודה בכביש הביקעה, רבע שעה לפני כניסת השבת, ובתוך השממה, הם מגיעים למקום מסתורי ונטוש לכאורה...אבל זהו, שרק לכאורה.

המציאות תעמיד אותם בפני ההפתעה של חייהם...סיפור שלא שאכן התרחש.

הסיפור התפרסם ע"י הסופר חיים ולדר ברדיו קול חי ובספרו "אנשים מספרים על עצמם" כרך 10.

--:--
  

גלרית תמונות - הימים הראשונים

תמונות ישנות מהימים הראשונים של בית חגלה ושל ההתיישבות המחודשת ביריחו.

לגלריה התמונות 

בית חגלה המקראית

מאת: ארנה קובוס

סרידי בית חגלה המקראית
סרידי בית חגלה המקראית

עיר גבול בין השבטים

חגלה היא עיר מקראית המוזכרת בספר יהושע בחלוקת הנחלות (פרק י"ט, פסוק י"ח). היא מציינת את הגבול בין שבטי יהודה ובנימין. היא מצוינת פעם שניה כאחת מערי בנימין, יחד עם בית אל.

מצאנו שם חרסים עתיקים. יש שם חפירות מעניינות מאוד. ביניהן שפה מאבן מעוגלת בפינות, מאגר מים ענק שמור היטב.

במקום יש גן ענק של תמרים , עונג גן עדן. . מקביל לעין חוגלה יש את נחל נוחיל. גם שם נווה עם כוכים של מנזר חצובים באבן טיט. יש מה לראות. תענוג עולם הוא לעמוד ולהביט בבקעת יריחו, עריסת תולדות ישראל.

כיבוש הארץ על ידי יהושע בן נון

מכאן בני ישראל נכנסו לארץ, על פי הגבורה. בבקעת יריחו, נהר הירדן מחבר את ים כנרת (ים החיים, משם אנו שותים) לים המלח (ים המוות). אין נהר בעולם שמחבר את החיים למוות. גם מהמערב למזרח עומדים הרי החיים (ארץ ישראל עם תורה) מול הרי המוות (ארץ הטומאה- חיי הגויים, בלי תורה). בבמוי הטבעי מתרחשים תולדות עם ישראל. המקום הוא הנמוך ביותר בעולם. לפי ההלכה , בעל תפילה אמור לעמוד במקום הנמוך ביותר כדי להתפלל. "ממעקים קראתי" ככל שנמצאים נמוך יותר, קל יותר להינתק מן היצר ודבוק בעבודת ה' יתברך.

מקום ההתחלה בכל תקופה

כל תקופת התחלה וסוף בתולדות עם ישראל מתרחשת כאן. בסיום בית ראשון מלך צדקיהו בורח מן הארמון בירושלים, ליריחו, דרך תעלה סודית, ושם הכשדים במקרה תופסים אותו ומנקרים את עיניו, ומביאים אותו לגלות.

בסיום בית שני כאן מתרחשות כל הרחיצות של הורדוס (בארמונות הורדוס )ליד ואדי קלט.

עם תחילת בית שלישי רבי סולומון וחבורתו בהיותם יודעים שרק מיריחו יתחיל כבוש הארץ, משתדלים לקנות בכסף מלא שטחי יריחו מן הפאשה הטורקי. העיסקה לא יוצאת לפועל בגלל יהודים מלשינים. חבורתו של רבי סלומון מקימה את פתח תקוה במקום הנוכחי.

לפי הכתובים, הושע כותב "והקומותי את עמק עכור לפתח תקוה". אם עמק עכור הכוונה לוואדי קלט פתח תקוה הייתה צריכה להתקיים בדרומה של יריחו.

חוגלה נמצאת בדרך של בני ישראל לגילגל לכרות את הברית המחודשת. יכול להיות שגבעת הערלות נמצאת בקרבת מקום.

קרא עוד על בית חגלה המקראית 

איך מגיעים

מפה גדולה